czwartek, 12 kwietnia 2018

Zaczytana Madusia: na co czekam w kwietniu, czyli zapowiedzi czytelnicze.

       Wiadomo, że najcięższy jest powrót do życia po urlopie. ;) I ja właśnie przeżywam taki szok, z którym radzę sobie raz lepiej, a raz gorzej (np. gorzej było wczoraj, dzisiaj liczę, że forma będzie zwyżkować) i dlatego też trochę się opóźniłam z kwietniowymi zapowiedziami. Już prawie połowa miesiąca, a ja spieszę z notką na ten temat, ale i tak sporo ciekawych premier jeszcze przed nami. ;) Chociaż ich zatrzęsienie będzie w maju, który ogólnie u mnie też będzie wyjątkowo zakręconym miesiącem. ;) Ale na razie - książkowe premiery kwietnia!



       1) "Pani Walewska" Wacław Gąsiorowski ( wyd. MG) 18.04.2018 - opis wydawcy wyjątkowo zachęca taką historyczną duszę jak moja do lektury, więc też go Wam zostawię w całości: "Maria z Łączyńskich Walewska, później hrabina d’Ornano urodziła się 7 grudnia 1786 roku w pałacu w Kiernozi, niedaleko Łowicza. W dzieciństwie wraz z dwoma braćmi – później oficerami armii Napoleona – wychowywana była przez ojca Fryderyka Chopina – Mikołaja. Jako osiemnastolatkę wydano ją za mąż za wielokrotnie od niej starszego Anastazego Walewskiego z Walewic. Wychowana w kulcie Napoleona chętnie dała się namówić przyjaciółce na wspólny wyjazd pod Warszawę, by powitać niezwyciężonego. W chwili poznania pani Walewskiej cesarz stał u szczytu swej potęgi politycznej, a jako mężczyzna, znajdował się w połowie drogi życiowej. Właśnie dowiedział się, że urodził mu się syn i w tak niecodziennym nastroju spotkał śliczną młodą Marię Walewską. Oczarowany zaczął zasypywać ją kwiatami, liścikami i prezentami. Jednocześnie całe cesarskie, i nie tylko, otoczenie, starało się wywrzeć nacisk na niedoświadczoną w grach dworskich kobietę. Większości współczesnych nie mieściło się w głowie, że ktoś mógł nie ulec woli wszechwładnego władcy. Napoleon wielbił kobiety, ale tylko za wdzięki i urodę, nie znosił, gdy próbowały się wtrącać do polityki. A jednak, choć Maria nie ustawała w prośbach na rzecz Polski, związek z nią przetrwał kilka lat. Był to najdłuższy romans Napoleona." Może być ciekawie. ;)

https://bonito.pl/k-1300467-pani-walewska

      2) "Zbrodnie z namiętności" Sławomir Koper (wyd. W.A.B. / GW Foksal) 18.04.2018 - czyli połączenie tego co tygryski lubią najbardziej - zbrodnia i miłość. ;) A że Koper pisze naprawdę nieźle, to zapowiada się dobra lektura do poduszki. ;) "Uczucia wymagają wyłączności i wzajemności, w innym przypadku każdy związek może zamienić się w piekło. Od miłości jest bowiem całkiem blisko do nienawiści. Wówczas już łatwo o tragedię. Gertruda Komorowska, Maria Wisnowska, Dagny Przybyszewska, Zyta Woronecka, Rita Gorgonowa, Iga Korczyńska, Andrzej Zaucha. Historie najsłynniejszych zbrodni z szaleńczym uczuciem w tle."

https://bonito.pl/k-1109324-zbrodnie-z-namietnosci

      3) "Szklany tron. Tom 5.5. Wieża świtu" Sarah J. Maas (wyd. Uroboros) 18.04.2018 - autorka obecnie jest chyba moją ulubienicą, jeśli chodzi o zagraniczną fantastykę, a cykl Szklanego Tronu podbił moje serduszko, więc kolejna książka z tej serii musi się znaleźć u mnie na półce. W sumie już ją nawet zamówiłam i czekam. ;) "Chaol Westfall i Nesryn Faliq wyruszają w podróż do starego i pięknego miasta Antica. Były kapitan Gwardii Królewskiej ma nadzieję, że któraś ze słynnych uzdrowicielek z Torre Cesme przywróci mu władzę w nogach. Uleczenie to jednak tylko część planu. Oto na tronie zasiada wszechpotężny kagan, którego Chaol ma za zadanie nakłonić do wzięcia udziału w wojnie. Jednak to, co czeka Chaola i obecną kapitan Gwardii Królewskiej Nesryn, przekroczy ich najśmielsze oczekiwania. Kluczem do powodzenia misji może okazać się niepozorna uzdrowicielka Yrene i informacje, które bohaterowie zdobędą podczas pobytu w pałacu." I doczekać się nie mogę. Po cichu liczę, że na weekend już będzie. <3

http://www.empik.com/szklany-tron-tom-6-wieza-switu-maas-sarah-j,p1187767564,ksiazka-p

      4) "Tajemna historia czarownic" Louisa Morgan (wyd. Prószyński) 24.04.2018 - saga historyczna z wątkiem fantasy - oczywiście, że muszę to przeczytać! Innej zachęty mnie nie potrzeba, ale dla Was zamieszczam opis wydawcy: "Wielka saga historyczna przedstawiająca dzieje pięciu pokoleń obdarzonych niezwykłymi mocami matek i córek, dla których magiczne dziedzictwo jest zarazem niebezpiecznym zagrożeniem i wyjątkowym darem. Bretania, 1821 rok. Kiedy grand-mère Ursule oddaje życie, by uratować rodzinę, wydaje się, że magia umiera razem z nią. Mimo to kobiety z rodu Orchire walczą o zachowanie tradycji, powtarzają na wpół zapomniane zaklęcia i rytuały w nadziei na ich odrodzenie. A kiedy najmłodsza córka osiąga odpowiedni wiek, magia powraca. Kolejne pokolenia dokładają starań, by nie tylko posiąść moce, ale też utrzymywać je w ukryciu. Kiedy jednak na horyzoncie pojawia się groźba II wojny, magia staje się bardziej potrzebna niż kiedykolwiek − i nie chodzi wyłącznie o proste eliksiry czy wizje, ale o zmianę historii świata."

https://bonito.pl/k-1124234-tajemna-historia-czarownic
  
     5) "Macbeth" Jo Nesbo (wyd. Dolnośląskie) 18.04.2018 -  jakiś miesiąc temu zaczęłam czytać książki Nesbo, wciągnęły mnie i polubiłam jego styl, więc liczę, że z Macbetha też zrobił dobrą historię. ;) "Lata70., skorumpowane miasto pełne przestępców. Macbeth, jeden z niewielu nieprzekupnych policjantów, jest dowódcą jednostki specjalnej. Po niebezpiecznej akcji przeciwko handlarzom narkotyków zaczyna piąć się po szczeblach kariery. Wspiera go Lady, piękna i wpływowa właścicielka kasyna. Mężczyzna w młodości zmagał się z problemem narkotykowym, ale uzależnienie od władzy okazuje się znacznie bardziej niebezpieczne…"

https://bonito.pl/k-1275345-macbeth

       6) "Nora" Katarzyna Puzyńska (wyd. Prószyński) 17.04.2018 - to jedna z bardziej wyczekiwanych przeze mnie premier tego miesiąca. Mam ogromną słabość do Lipowa, a po spotkaniu w zeszłym roku z Kasią Puzyńską ta sympatia jeszcze bardziej się zwiększyła. ;) Także zastanawiam się co też dalej będzie z Danielem. I kogo wreszcie wybierze? ;) "Berenika jest zbuntowana i lubi chadzać własnymi ścieżkami. Po raz kolejny znika z domu. Jednak tym razem wszystko wydaje się być nie tak jak zazwyczaj. Co gorsza w sprawę zaangażowany jest ojciec jednego z policjantów. Tymczasem w odległym o kilkadziesiąt kilometrów szpitalu psychiatrycznym zostaje zabita pacjentka. Na kilka godzin przed śmiercią wysyła enigmatyczną wiadomość z prośbą o pomoc. Czyżby wiedziała, że ktoś targnie się na jej życie? Jaki ma z tym wszystkim związek brutalnie okaleczone ciało odnalezione obok niedziałającej już dawno karuzeli? Co kryje studnia w zagajniku wśród pól? Czy aspirant Daniel Podgórski uporządkuje wreszcie swoje życie prywatne i zdoła powstrzymać mordercę, zanim zginie ktoś jeszcze?"

https://bonito.pl/k-1389056-nora
   
    7) "Skandale angielskich dworów" Marek Rybarczyk (wyd. Prószyński) 17.04.2018 -  bo lubię te tematy. ;) "Arystokracja brytyjska zawsze budziła powszechne zainteresowanie. Bajeczne fortuny, wystawne życie, przynależność do jednej z najwspanialszych elit Europy i międzynarodowe koligacje. Brytyjscy książęta, hrabiowie i lordowie pomagali budować imperium, byli jednym z motorów napędowych rewolucji przemysłowej. Arystokraci robili fortuny i wymyślali genialne wynalazki. Ale za drzwiami wielkich rezydencji i pałaców na Wyspach było także życie, które miało nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Pełne skandali, ekscentryzmu i seksualnych afer." Może być ciekawie, bo książka skupia się na ostatnim wieku. ;) 

https://bonito.pl/k-1061181-skandale-angielskich-dworow
  
     8) "Kogut domowy" Natasza Socha (wyd. Pascal) 18.04.2018 - a że nie samą historią i kryminałami człowiek żyje, coś lekkiego też musi znaleźć się na liście. ;) "Kogut domowy ma trzy córki oraz żonę, która robi karierę. On sam musiał pożegnać się z pracą w bankowości, zrezygnować z hobby i zapomnieć o eleganckich garniturach.Kogut domowy ma czterdzieści trzy lata, na imię Jakub i doskonale wie w ilu stopniach należy wyprać wełniane skarpetki. Lubi gotować, pleść warkoczyki i ma czasem pomalowane paznokcie. Nie lubi jednak zapachu romansu, który coraz intensywniej spowija jego żonę..."

https://bonito.pl/k-1410431-kogut-domowy
  
     9) "GPS szczęścia, czyli jak się wydostać z Czarnej D." Magdalena Witkiewicz, Marzena Grochowska (wyd.  OD Deski Do Deski) 18.04.2018 - odkąd w zeszłym roku na Targach w Warszawie poznałam autorkę,a w pociągu powrotnym do Krakowa jednym tchem połknęłam "Czereśnie..", często sięgam po jej książki. Tym razem urzekł mnie tytuł, więc liczę na kolejną dawkę dobrych emocji. :) "- „Jestem w czarnej dupie”. Słyszałaś to kiedyś?- Wiele razy.- No to wyobraź sobie. Przychodzę do ciebie i mówię, że jestem w czarnej dupie. Pewnie ryczę, znając mnie jem i nie mogę ci nic więcej powiedzieć, poza tym, że jestem w Czarnej Dupie, i że dla mnie to Koniec Świata.- No i ja wtedy powiem ci, że kłamiesz, bo mieszkańcy wsi Koniec Świata doskonale wiedzą, że gdy jesteś w Czarnej Dupie, to to nie jest Koniec Świata. On jest dużo dalej. Czarna Dupa – miejscowość gdzieś na mapie życia.Czarna Dupa – miejscowość zupełnie nieładna, nijaka, która z powodów nikomu nie zrozumiałych jest przez nas odwiedzana przynajmniej kilka razy w życiu. Przeważnie to wycieczka noninclusive, zupełny last minute. Wyprawa do której bardzo często nawet nie zdążymy się przygotować, spakować, pożegnać z bliskimi. Nic w tym złego, że tam trafiamy, ważne jest, by nie zapuszczać tam korzeni. Czarna Dupa to metafora tych najgorszych chwil w życiu, które są wpisane w nasz życiowy scenariusz. To te dni, kiedy uważamy, że świat się skończył i słońce już nigdy nie zaświeci." 

https://bonito.pl/k-1921010-gps-szczescia-czyli-jak-sie-wydostac-z-czarnej-d
   
   10) "Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę" Lawrence Wright (wyd. Czarne) 18.04.2018 - nie za bardzo lubię reportaże i nie sięgam po nie zbyt często, ale ten mnie zaciekawił, bo mimo wszystko 11 września zapadł mocno w mojej pamięci. To był jeden z tych dni, których się nie zapomina. I między innymi dlatego też chętnie przeczytam ten właśnie reportaż. "iedy w 1979 roku wojska radzieckie najechały Afganistan, w obronie kraju stanęły wspierane przez Stany Zjednoczone grupy miejscowych partyzantów zwanych mudżahedinami. W wojnę zaangażował się także saudyjski milioner Osama bin Laden ze swoją grupą słabo wyszkolonych i źle zorganizowanych idealistycznych bojowników. Lawrence Wright na podstawie setek relacji, dokumentów i przeprowadzonych osobiście wywiadów opowiada, jak chaotyczna początkowa organizacja Bin Ladena z czasem przekształciła się w najskuteczniejszą grupę terrorystyczną w historii. Rysuje równocześnie szeroki kontekst historyczny, wyjaśnia, jak rozwijał się islamski fundamentalizm, i przedstawia jego ideologów. Podąża też śladem Johna O’Neilla – agenta FBI zajmującego się walką z terroryzmem – który jako jeden z pierwszych zdał sobie sprawę z rosnącego zagrożenia, jakim stała się Al-Kaida w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, i usiłował temu niebezpieczeństwu zapobiec. Książka Wrighta to wyczerpująca relacja na temat długiego ciągu zdarzeń, które doprowadziły do zamachów z 11 września."

https://bonito.pl/k-1237958-wyniosle-wieze-al-kaida-i-atak-na-ameryke
       I tak oto wygląda moja kwietniowa dziesiątka. :) A wy co macie w planach? ;) Podzielcie się, może też mnie zainspirujecie do jakiejś lektury, bo na wszelkie propozycje zawsze jestem otwarta. ;)

~~Madusia.

3 komentarze:

 1. z tych pozycji nic mnie nie zainteresowało.

  OdpowiedzUsuń
 2. „Skandale angielskich dworów” muszę przeczytać, bo też lubię te klimaty👌🏻

  OdpowiedzUsuń
 3. great post
  Would you like to follow each other on GFC
  let me know and I follow back http://www.ludatischenko.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz. :)
Jeśli możesz, zostaw adres, będzie łatwiej mi się odwdzięczyć. :)
I nie pisz obs za obs, jeśli chcesz- zaobserwuj. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...